Remove Ads

Share on Facebook Share on Twitter

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kecik2 Tak Bedung! Patutlah Nakal! (jahat)
Assalamualaikum

"kecik2 tak bedung!, patutler jahat!"

Aku selalu gak dengo ayat2 camni di kalangan orang2 tua kita. Samada ianya mitos atau apa sahaja. Mungkin juga ada kebenaran dari saranan orang2 tua kita ni.

Ada plak aku penah dengo:

"kecik2 mak ko tak bedung eh? tu sebab ko kaki bangku!" (yang main bola ler)

Kalau tengok zaman sekarang rasanya, tiada dah budak2 ni kene bedung. Cuma aku dulu kene bedung, kate mak aku ler.

Ke... camna?
salam..

rasanya xjugak...kdg2 mak ayah dh didik sempurna pn jd lain mcm...so jgnla set mind kite dgn ayat 2....boleh change ape..
ala...
bse la,dah adat...
kan melayu memang camtu....
kalau kemahiran kurang,kononnya tangan x bedung..
kalau otak bebal,konon ske mkn kepala ikan..
lg..
ntah la...
kite yang muda2 ni konon rse mcm dah x leh pkai semua tu..
tp tu lah adat....
takkan melayu hilang di dunia...
Agak2 korang, langsung takde kebenaran ke dari adat orang2 melayu ni?

Kalo korang perasan banyak jugak adat2 orang melayu ni berpaksikan agama. Cuma cara penyampaian dan amalannya dah jadi adat.

sbnyer kbnyakn ape yg org tua cakp tu mmg banyak yg betul dari yg kebetulanyer...mungkin dorang tau ape sbbnyer..cume nk cakp banyak2 nnti org kate dah la xskolah...pastu nak memandai lak..so,care yg paling baik..dorg kate..pantang org tua2 kalau wat gini..wat gitu..n bla..bla...
agaknye la.lagi pon dorg mmg dah banyak makan garam dari kite..huhu Smile..ke guane?
masa saya kecik2 saya nakal tau, tapi Alhamdulillah saya belajar ilmu ugama... saya nak berubah sikit2... bimbing lah saya ke arah taubat nasuha... leh x us Admin... saya datang mesir pun kerana emak ayah... saya nk latih belajar kerana Allah... tolonglah bimbing saya.... kalau saya salah tegurlah secara hikmah tau.....
salam..
walau dah diajar dari kecik sakalipun tapi kalau tak dapat hidayah dari Allah,tetap takkan jadi ape2..tapi kalau orang yang dapat petunjuk Allah,walau berasal dari keluarga yang bukan kuat agama sekalipun mereka akan jadi lebih baik dari orang yang ada asas agama..

lebih kurang camtu la..Cool
budak kecik tu kalau nakal normal lah.cuba tgk budak kecik yang duduk diam aje.tanya sepatah, setengah patah pun dia tak menjawap.kan pening...
hadis nabi ada menyatakan kanak-kanak ibarat kain putih.ibu bapalah yg mencorakkan anak-anaknya sama ada menjadi majusi, nasrani ataupun muslim.
so jadilah kita ibu bapa yang baikk
Question 
hmm yer lah, betul kata sinchin,kecik2 biasalah nakal2, kalau senyap je risau juga,tengok tak cerita uipn @ ipin ,ahh gitu lah perangai budak2 ,takkan ustz @ ustzah tak nakal masa kecik2,hm sebab tu kena tarbiah anak tul betul2 ,sebelum nak didik anak2 ,tarbiah diri kita dulu ,kalau tak macam mana ana nak ikut,tengok fenomana sekarang ,anak2 muda-mudi,yg perangainya seperti tak de pegangan agama yg kuat,antara sebab yg terkuat diri ibuayah itu sendiri yg tak kuat ngan pegangan agama,pada ana lah
tapi x smua yg masa kacik nakal..masa bear pn nakal...aku ada la kawan..mmg nakal la org cakap...x lama pastu dia masuk skolah pondok,,,,balik2 x nakal...org pn respect kat dia..kekadng terkesan dgn sikap ibu bapa..lagi2 peranan kawan2..cukup kuat,,terutama duduk d asarama....

apa2 pn kte ble balik malysia,,byk lagi yg kne perbtulkn masyarakat...sblm tu kne la btulkn diri kite ni...

Forum Jump: